Optičke mreže

Razmeštaj rezidencijalnog širokopojasnog interneta raste širom sveta. Najrasprostranjenija rešenja širokopojasnog pristupa su digitalna pretplatnička linija (DSL) i javna antenska televizija (CATV, odnosno kablovski internet preko modema). Wireless (bežični) za rezidencijalni širokopojasni internet ima takođe mali prikaz. Optika do kuće (FTTH) je relativno nov i brzorazvojni metod pružanja izuzetno visokog propusnog opsega do korisnika i preduzeća. FTTH je isporuka komunikacionih signala preko optičkog vlakna iz centralne kancelarije (CO) direktno do individualnih zdanja kao što su stanovi, apartmanske zgrade i preduzeća, radi obezbeđivanja jedinstvenog pristupa internetu velike brzine. Pasivne optičke mreže (PON), kao najpopularnija FTTH tehnologija, imaju dovoljan propusni opseg za snabdevanje triple-play servisa, odnosno istovremeni prenos glasa, videa i podataka.

Postoje tri standardizovane verzije PON mreže: Širokopojasni PON (BPON), Eternet PON (EPON) i Gigabit PON (GPON). One koriste dve talasne dužine, 1310 nm za upstream prenos i 1490 nm za downstream prenos. Mnogi provajderi koriste 1550 nm talasnu dužinu da bi isporučili emitovanje analognog videa. Prednost FTTH PON-a je činjenica da koriste čiste pasivne optičke komponente koje mogu da podnesu žestoke i zahtevne uslove okruženja izvan postrojenja bez potrebe potrošnje energije između CO i korisnika. Jedna od koristi za telekomunikacione operatere je to što mali zahtevi za održavanje ovih pasivnih optičkih komponenti značajno smanjuju troškove poboljšanja i operativnih rashoda.

Wirac.Net Vam nudi usluge instalacije optičkih mreža, pružanja optičkih kablova, splajsanje i održavanje optičkih mreža.